Finalists & Award Winners

Congratulations to our 2023 WA Nursing and Midwifery Excellence Award winners

Lifetime Achievement Honour Award
Leanne Monterosso
Anne Bourke

Excellence in Person Centred Care
TeleChemotherapy Nurses WA Country Health Service

Excellence in Leadership
Peta Fisher – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital
Anne Watts – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital

Excellence in Registered Nursing
Glenn Yepes – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital

Excellence in Midwifery
Sienna Kolatowicz – WA Country Health Service, Broome Hospital

Excellence in Aboriginal Health
Maddison Bell – WA Country Health Service, Kimberley

Excellence in Rural and Remote Nursing
Kristy Wilholt – Silverchain

Excellence in Residential Care
Pamela Nyironga – Juniper Aged Care

Excellence in Enrolled Nursing
Bruno Cordier – Bethesda Health Care

Graduate of the Year
Tori White – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital

Consumer Appreciation Award
Sharon Maitland – Amana Living

Excellence in Education
Jodie Atkinson – Women and Newborn Health Service, North Metropolitan Health Service

Excellence in Research
Dr Zoe Bradfield – Curtin University

Excellence in Primary, Public and Community Nursing
Sandra Vinciguerra – North Metropolitan Health Service Public Health, Sir Charles Gairdner Hospital

2023 Nurse of the Year
Sandra Vinciguerra – North Metropolitan Health Service Public Health, Sir Charles Gairdner Hospital

,

Finalists for the 2023 WA Nursing and Midwifery Excellence Awards

​We are very pleased to announce the following finalists for 2023:

Excellence in Person Centred Care – Team Award
TeleChemotherapy Nurses WA Country Health Service
Perth Children’s Hospital Diabetes Nurse Educator Team
Women and Newborn Health Service Diabetes Team, King Edward Memorial Hospital, North Metropolitan Health Service

Excellence in Leadership
Peta Fisher – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital
Vicki Cope – Murdoch University
Anne Watts – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital
Kylie Russell – The University of Notre Dame, Fremantle
Alex Knowles – East Metropolitan Health Service, Royal Perth Hospital
Maggie Ashton – Silverchain

Excellence in Registered Nursing
Glenn Yepes – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital
Calina Ting – North Metropolitan Health Service, Sir Charles Gairdner Hospital
Kristal Buchanan – WA Country Health Service, Geraldton Hospital

Excellence in Midwifery
Sheila Irving – South Metropolitan Service, Fiona Stanley Hospital
Sienna Kolatowicz – WA Country Health Service, Broome Hospital
Sue-Anne Hawkins – King Edward Memorial Hospital, North Metropolitan Health Service

Excellence in Aboriginal Health
Maddison Bell – WA Country Health Services, Kimberley
Amanda Daly – Child and Adolescent Health Service, Community Health

Excellence in Rural and Remote Nursing
Kristy Wilholt – Silverchain

Excellence in Residential Care
Pamela Nyironga – Juniper Aged Care
Lisa Studholme – Amana Living
Martina Hadler – Brightwater Care Group

Excellence in Enrolled Nursing
Rachelle Johnson – Child and Adolescent Health Service, Child and Adolescent Mental Health
Rachel Bouwman – Armadale Kalamunda Group
Jodie Everley – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Fremantle Hospital Group
Bruno Cordier – Bethesda Health Care

Graduate of The Year
Hameed Mohammed – St John of God, Midland
Tori White – South Metropolitan Health Service, Fiona Stanley Hospital
Mercedes Whelan – Child and Adolescent Health Service, Community Health City Region
Jada Hansen – WA Country Health Service, Goldfields

Consumer Appreciation Award
Sharon Maitland – Amana Living
Sue-Anne Hawkins – Community Midwifery Program, North Metropolitan Health Service
Carissa Williams – Women and Newborn Health Service, King Edward Memorial Hospital

Excellence in Education
Jodie Atkinson – Women and Newborn Health Service, North Metropolitan Health Service
Holly Clegg – Murdoch University
Tash Clutterbuck – St John of God, Murdoch
Helen Herson – North Metropolitan Health Service, Sir Charles Gairdner Hospital

Excellence in Research
Dr Zoe Bradfield – Curtin University
Dr Alannah Cooper – St John of God, Subiaco
Dr Rosemary Saunders – Edith Cowan University

Excellence in Primary, Public, and Community Care
Amanda Whittle – WA Country Health Service, Bunbury
Sandra Vinciguerra – North Metropolitan Health Service Public Health, Sir Charles Gairdner Hospital
Cathy Kirby – WA Country Health Service, Wheatbelt

Congratulations to the 2022 Nursing and Midwifery Excellence Awards winners:

Nurse of the Year
Professor Lisa Whitehead
Edith Cowan University

Lifetime Achievement Honour
Jennifer Grieve and Kathleen McCoy

Excellence in Person Centred Care – COVID Team 
Royal Perth Hospital COVID-19 Hotel Quarantine Team

Excellence in Person Centred Care – Team Award 
The Specialist Rehabilitation Team St John of God Mt Lawley

Excellence in Leadership 
Kate Reynolds
WA Country Health Service

Excellence in Registered Nursing
Sonia Kalathil
East Metropolitan Health Service

Victoria Kerrigan
St John of God Hospital Mt Lawley

Excellence in Aboriginal Health 
Sheree Davies
WA Country Health Service

Excellence in Midwifery
Christine O’Connor
Womens and Newborn Health Service

Excellence in Rural and Remote Health
Subin Daniel
WA Country Health Service

Excellence in Residential Care
Linda Van Zyl
Brightwater Group

Excellence in Enrolled Nursing
Monica Hunter
Silverchain

Graduate of the Year 
Gabrielle Tapper
Womens and Newborn Health Service

Consumer Appreciation Award
Kate Brereton
St John of God Hospital Murdoch

Excellence in Education
Kylie Fawcett
Royal Perth Bentley Group

Excellence in Research
Professor Lisa Whitehead
Edith Cowan University

Excellence in Primary, Public and Community Care
Fiona Chisholm
South Metropolitan Health Service, Rottnest Island Nursing Post

We are very pleased to announce the following finalists for 2020:

Excellence in Leadership:
Kylie Ekins, WA Country Health Service – Goldfields
Anthea  Crawford, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service
Melissa Smith, DonateLife WA – North Metropolitan Health Service

Excellence in Education and Research:
Adelene Choo, South Metropolitan Health Service – Rockingham Peel Group
Jeannette Spark, Royal Flying Doctor Service
Carol Crevacore, Edith Cowan University

Garth Kendall, Curtin University

​Excellence in Enrolled Nursing:
Jacob Brown, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service
Theresa Quinlivan, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service
Debra Tascone, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service

Excellence in Rural and Remote Health:
Zoe Croot, WA Country Health Service – Kimberley
Sharon Rowe, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service
Sally Thomas, WA Country Health Service – Kimberley

Excellence in Aboriginal Health:
Bernadette Garnier, WA Country Health Service – Wheatbelt
Veronica Keys, Sir Charles Gairdner Hospital – North Metropolitan Health Service
Andre Tay, WA Country Health Service – Midwest

Excellence in Midwifery:
Larissa McInerney, WA Country Health – Great Southern
Kasey Biggar, WA Country Health Service – Bunbury Hospital
Kristine Tetlaw, Armadale Health Service – East Metropolitan Health Service

​Graduate of the Year:
Lisa Burt, Women and Newborn Health Service – North Metropolitan Health Service
Alexandra Brindley, Child and Adolescent Health Service-Community Health
Lindsay McCall,WA Country Health Service – Great Southern

​Excellence in Person Centred Care – Team Award:
Health Hub Team Pilbara Population Health
Pilbara Tele-chemotherapy Service
Kimberley Ambulance Service

Excellence in Primary, Public and Community Care:
Deborah Jones, South Metropolitan Health Service – Rockingham Peel Group
Lisa Palchak, Child and Adolescent Health Service-Community Health
Naomi Sprigg dos Santos, WA Country Health Service – Goldfields Population Health

​Excellence in Registered Nursing:
Lorna Hardy, Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group – South Metropolitan Health Service
Ashly Grabski, St John of God Mt Lawley Hospital
Jeremy Johnson, Women and Newborn Health Service – North Metropolitan Health Service

Consumer Appreciation Award:
Jupp Groenveld, St John of God – Subiaco
Peta Bissett, Hand In Hand Midwives
Wheatbelt Midwifery Group Practice, WA Country Health Service – Wheatbelt

Congratulations to the 2020 Nursing and Midwifery Excellence Awards winners:

WA Nurse/Midwife of the Year
Deborah Jones
Rockingham Peel Group, South Metropolitan Health Service 

Excellence in Primary, Public and Community Care
Deborah Jones
Rockingham Peel Group, South Metropolitan Health Service 

Excellence in Education
Carol Crevacore
Edith Cowan University

Excellence in Research
Dr Garth Kendall
Curtin University

Consumer Appreciation
Jupp Groenveld
St John of God Social Outreach

Graduate Midwife of the Year 
Lisa Burt 
Women and Newborn Health Service, North Metropolitan Health Service.

Graduate Nurse of the Year 
Lindsy McCall
WA Country Health Service – Great Southern 

Excellence in Enrolled Nursing
Jacob Brown 
Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group, South Metropolitan Health Service 

Excellence in Rural & Remote Health
Sharon Rowe
Fiona Stanley Fremantle Hospitals Group, South Metropolitan Health Service 

Excellence in Aboriginal Health
Bernadette Garnier
WA Country Health Service – Wheatbelt

Excellence in Midwifery
Kasey Biggar
WA Country Health Service – Bunbury Hospital

Excellence in Registered Nursing
Ashly Grabski
St John of God – Mt Lawley Hospital

Excellence in Leadership
Kylie Ekins
WA Country Health Service – Goldfields

Excellence in Person Centred Care – Team Award 
Health Hub Team Pilbara Population Health
Chantelle Pears and Lauren Van der Linde
WA Country Health Service – Pilbara Population Health

Lifetime Achievement Honour
Professor Gavin Leslie
Professor Rhonda Marriott

Congratulations to the 2019 Nursing and Midwifery Excellence Awards winners:

WA Nurse/Midwife of the Year
Andrea Rieusset
WA Country Health Service – Broome Hospital

Lifetime Achievement Honour
Professor Dianne Wynaden
Curtin University

Excellence in Leadership:
Natalie Pass
WA Country Health Service- Mid West

Excellence in Registered Nursing:
Caitlyn Broderick
WA Cancer and Palliative Care Network

Excellence in Midwifery:
Kathryn Brown
WA Country Health Service- Kalgoorlie Health Campus

Excellence in Aboriginal Health
Andrea Rieusset
WA Country Health Service- Broome Hospital

Excellence in Rural & Remote Health:
Gloria Masekane
WA Country Health Service – Mount Magnet Nursing Post

Excellence in Enrolled Nursing:
Patrica Tolland
Exmouth Hospital

Graduate of the Year:
Elizabeth Churchill
WA Country Health Service- Denmark Health Service

Consumer Appreciation:
Lindsay MacKenzie
Silver Chain Hospice Care Service

Excellence in Education 
Renee de Prazer
Fiona Stanley Hospital

Excellence in Research
Professor Anne Williams
Murdoch University and Sir Charles Gardiner Hospital

Excellence in Primary, Public and Community and Residential Care
Jenefer Arrantash
Child and Adolescent Health Service

Di Smith
​WA Country Health Service- Northhampton Hospital